Projektowanie kuchni może przebiegać w oparciu o różnorodne zasady. Czasem pomysł opiera się na kontraście. Osoby, odpowiadające za aranżację wnętrz, idąc tym tropem, zestawiają ze sobą barwy, które mocno od siebie odbiegają. Dużą popularnością cieszy się też swojskość i rustykalność. W takich kuchniach znajdziemy inspiracje polską wsią. We wnętrzach tego typu z powodzeniem wykorzystuje się drewno lub materiały, imitujące ten surowiec. W magazynach oraz na portalach poświęconych aranżacji wnętrz nieustannie prezentowane są również kuchnie minimalistyczne, surowe i eleganckie. Jak w takich wnętrzach sprawdzi się kamień?
Blaty kamienne mogą pięknie prezentować się w towarzystwie starych lub postarzanych drewnianych mebli. Za niezwykły charakter i klimat takich pomieszczeń w dużej mierze odpowiadają dodatki. Jeśli zależy nam na osiągnięciu efektu swojskości, warto zainwestować np. w haftowane obrusiki oraz ozdoby związane z motywami wiejskimi. Specyficzny klimat nadadzą pomieszczeniu również takie detale np. ceramiczne gałki do szafek, ceramiczne kafelki na ścianie, urokliwe kredensy i inne meble w naturalnych odcieniach. Jak w to wszystko wkomponują się blaty kamienne?
W kuchni rustykalnej stawia się na naturalne materiały. Motywy wiejskie świetnie podkreśla drewno. Można z niego wykonać nie tylko meble, ale też sztućce, miski, a następnie wyeksponować je w oszklonych witrynach szafek. Kamień również znajdzie tutaj zastosowanie. Dobrze będzie w tym przypadku zdecydować się na rozwiązania w odcieniach szarości i bieli. Takie blaty z naturalnego kamienia świetnie wkomponują się w stonowaną kolorystykę drewnianych elementów. Piękno kamienia w tym przypadku możemy podkreślić, eksponując na blacie drewniane słoje i inne postarzane elementy. Blaty z kamienia mają jeszcze jedną, istotną zaletę. Bardzo dobrze pasują do przestrzeni, w których znajdują się kominki oraz kaflowe piece z klimatycznymi drzwiczkami z żeliwa.
Luksusowy charakter kamienia doceniany jest również przez fanów i fanki nowoczesnego minimalizmu. Oprócz walorów estetycznych, takie rozwiązania wybierane są również z uwagi na swoją funkcjonalność. Blaty kamienne:
Dodatkowo pielęgnacja nawierzchni kamiennych nie jest trudna, bo kamień charakteryzuje się wysoką odpornością na zaplamienia i zabrudzenia. Jak wyeksponować piękno tego naturalnego surowca w nowoczesnych wnętrzu?
Kamień w takich aranżacjach "ochładza" pomieszczenie i nadaje mu szlachetnej surowości. Pasuje do lakierowanych i drewnianych frontów. W minimalistycznych wnętrzach ogranicza się akcenty dekoracyjne oraz przedmioty, których główną funkcją jest ozdabianie pomieszczenia. Kamień może tu stanowić więc subtelną, wysmakowaną i funkcjonalną dekorację. Wystarczy wybrać ulubiony wzór granitu lub innego surowca, aby wzbogacić kuchnię w ozdobę, która w żaden sposób nie zaburzy pożądanego efektu minimalizmu.
Powyższe rozwiązania to tylko przykłady aranżacji, w których można zastosować kamień w kuchni. W tym przypadku ogranicza nas jedynie własna kreatywność oraz, oczywiście, możliwości budżetowe. Dopasowanie rodzaju kamienia do naszej stylizacji to jednak nie wszystko. Czeka nas jeszcze decyzja dotycząca wykończenia blatu. Możemy zdecydować się m.in. na kamienie polerowane. Cieszą się zdecydowanie największą popularnością, bo są łatwe w pielęgnacji. Nieco rzadziej w blatach wykorzystuje się kamień szczotkowany. Fanom i fankom naturalnego wyglądu kamienia przypaść do gustu mogą powierzchnie kamienne z wykończeniem matowym.
W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z nami: https://www.aka-granit.pl/